Meble kuchenne na wymiar czy gotowa zabudowa?

Meble kuchenne na wymiar czy gotowa zabudowa?

Wybór mebli kuchennych to niezwykle trudne zadanie, które może spędzać sen z powiek wielu osobom, które sądziły, że nowa kuchnia to temat łatwy i szybki w realizacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak sprawnie przejść przez cały proces wyboru mebli kuchennych oraz tego, jaki rodzaj kuchni będzie lepszy w Twoim przypadku, sprawdź koniecznie ten wpis.

Zarówno gotowe meble, jak i zabudowa kuchenna projektowana na wymiar mają swoje wady i zalety. Tu decydującą rolę odgrywa budżet, jakim dysponujemy oraz wielkość i kształt pomieszczenia. Jeśli nasze pomieszczenie ma regularne kształty i jest to prostokąt lub kwadrat, to bez wątpienia gotowa zabudowa kuchenna z pobliskiego sklepu lub marketu spełni swoją funkcję. Natomiast w przypadku, gdy kuchnia ma nieregularny kształt, pojawiają się w niej „skosy”, to optymalne wykorzystanie przestrzeni mogą zapewnić meble kuchenne na wymiar. Oczywiście koszt przygotowania mebli kuchennych na wymiar jest większy, niż ma to miejsce w przypadku gotowej zabudowy, jednak sprawdź, kiedy warto wydać więcej na takie rozwiązanie, zanim podejmiesz decyzję.

Meble kuchenne ze sklepu

Gotowe meble kuchenne, które możemy kupić w sklepie meblowym to bardzo dobre rozwiązania dla osób, które szukają chwilowego rozwiązania, nie chcą angażować zbyt dużych środków finansowych w wyposażenie mieszkania na wynajem lub mają niskie oczekiwania co do samej funkcjonalności kuchni. W tym przypadku wybór gotowych mebli do kuchni będzie bardzo dobrym wyborem, ponieważ większość producentów daje możliwość złożenia „gotowego zestawu”, z różnych elementów należących do tej samej serii.

Niewątpliwą wadą gotowych mebli kuchennych jest ich dopasowanie do kuchni. Tu często możemy spotkać się ze szparami po jednej ze stron, ponieważ meble okazały się o kilka czy kilkanaście centymetrów za krótkie. Kolejną wadą wyboru gotowych mebli kuchennych jest ograniczony wybór kolorów i materiałów wykończeniowych. W przypadku gotowych szafek i półek kuchennych należy również zaznaczyć, że funkcjonalność takich zestawów będzie zdecydowanie niższa, niż ma to miejsce w przypadku mebli tworzonych na wymiar.

Tak więc, jeśli zależy nam na niskiej cenie i nie przywiązujemy dużej uwagi do nowoczesnych rozwiązań w zakresie ergonomii i przechowywania przedmiotów w szafkach, bez wahania możemy wybrać gotowy zestaw mebli kuchennych z pobliskiego sklepu lub marketu meblowego.

Meble na wymiar

Meble kuchenne na wymiar to przede wszystkim niezwykle duża funkcjonalność i możliwość dopracowania każdego aspektu na poziomie samego projektu. Niewątpliwą zaletą tego typu zabudowy kuchennej jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, jaką dysponujemy. Możemy niemal dowolnie konfigurować zabudowę frontów i dzięki temu chować lodówkę czy zmywarkę wewnątrz mebli.

Kuchnia na wymiar to zdecydowanie wyższy wydatek niż ma to miejsce w przypadku gotowych mebli kuchennych, jednak tu mamy możliwość wybrania rodzaju frontów kuchennych, ich niestandardowych kolorów, rodzaju wykończenia czy systemu otwierania i domykania. Te elementy są dostępne w okrojonym zakresie w gotowych zestawach kuchni, dlatego też przewagą kuchni na wymiar jest możliwość pełnej konfiguracji każdej szafki, dodając do tego system oświetlenia czy wentylacji urządzeń wbudowanych.

Wybierając meble kuchenne na wymiar, możemy postawić również na ich trwałość, wybierając wysokiej jakości materiały jak drewno czy płyta oklejona fornirem. Dlatego, jeśli planujemy intensywnie i przez wiele lat korzystać z kuchni, warto rozważyć zamówienie mebli kuchennych na wymiar o wysokiej jakości. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do wymiany wybranych segmentów co kilka lat.

Podsumowanie

Zarówno gotowe meble kuchenne, jak i te tworzone na wymiar mają swoje wady i zalety. Główną rolę może tu odgrywać zarówno zasobność portfela, jak i same preferencje co do funkcjonalności kuchni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o meblach kuchennych, rodzajach frontów oraz tym, co i kiedy można zastosować, by poprawić funkcjonalność kuchni, sprawdź pozostałe wpisy w naszej bazie wiedzy. Jeśli jednak szukasz frontów kuchennych do już istniejącej kuchni, sprawdź naszą ofertę frontów meblowych w zakładce „oferta fronty meblowe„.

Share this post